úterý 22. září 2009

Ztracené město

Jedné zimní noci roku 373 př.n.l zmizeli z města všechny myši, krysy, hadi a veškerý hmyz. Nikoho z lidí, kteří si toho všimli nenapadlo, co je toho příčinou a co město čeká. Katastrofu, která se na bohaté město Helike v Korintském zálivu Peloponéského poloostrova přiřítila, nepřežil nikdo. O pět dní později co zvířata opustila město, otřásá uličkami města zemětřesení. Většina obyvatel našla smrt v troskách domů. Ty, kteří osudnou noc přežili a vyškrábali se za úsvitu z trosek domů, zaskočila další pohroma. Obrovské vlny, které se zvedly z moře zaplavily trosky města a v nich našli smrt i ti poslední obyvatelé města.

Celou dobu si archeologové mysleli, že město Helike zůstalo na dně moře. Až v roce 1861 Peloponés navštívili němečtí archelogové a našli bronzové mince z Helike, na nichž byla vyobrazena hlava Poseidona, patrona města Helike. V roce 1960 vznikla domněnka, že by se zde mohlo nacházet mnoho antických soch z mramoru a bronzu. Až v roce 1988 byl zahájen průzkum celé oblasti, především mořského dna. Když se v moři nic nenašlo, odborníci usoudili, že by se město mohlo nacházet na souši. Mohlo se tak stát tektonickými posuny a opětovným vysušením pevniny. Od roku 1991 bylo provedeno celkem 95 vrtných sond, které domněnky potvrdily. V usazených vrstvách nacházeli archeologové značné množství fragmentů antické keramiky. V roce 2001 byly v hloubce tří metrů pod povrchem nalezeny zachovalé stavby, keramika a mince ze 4. století před n. l. Průzkum oblasti pokračuje a očekává se, že vědci odhalí další tajemství ukryté pod povrchem řecké půdy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Milí hosté,
jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.

Vejce od šťastných slepic.

 Krátce po "sametové revoluci" jsme s kamarády vyrazili do rakouských Alp. Mimo obdivovaných  krás přírody jsem zaznamenala na plo...