úterý 7. listopadu 2023

Do rubriky "Vše o Brně"

Tento článek o původu slova šalina jsem dostala mailem a nedá mně to, abych ho nepředala i Vám.Třeba Vás to pobaví a autoři mně to odpustí. 

http://www.milujibrno.cz/jak-vzniklo-slovo-salina-zajimavost-dne/

https://brnensky.denik.cz/publicistika/to-zvlastni-slovo-salina20110211.html 

https://jan-k-celis.webnode.cz/news/o-puvodu-slova-salina/

Po celém světě, včetně většiny našich měst jezdí tramvaje. Kromě Brna. Tam totiž jezdí šaliny.Taktéž tam nemají tramvajáky, ale šaliňáky.Místo tramvajenky mají šalinkartu .Šalina je prostě brněnský fenomén. A to tak silný fenomén, že se Brnu někdy přezdívá Šalingrad......Dne 17. srpna 1869 byla v Brně jako v pátém městě tehdejšího Rakousko-Uherska a prvním v českých zemích zprovozněna linka koněspřežné tramvaje.První trať vedla z dnešního Moravského náměstí k hostinci Semilasso, který se tehdy nacházel v samostatné obci Královo Pole, severně od centra města. Provozovatelem byla společnost Brünner Tramway Gesellschaft für Personenund Frachtenverkehr (Brněnská tramvajová společnost pro osobní a nákladní dopravu). Po zahájení provozu bylo k dispozici 6 vozů, postupně společnost nakoupila celkem 53 osobních a 10 nákladních vozů.Díky hromadám koňských výkalů (viz. např. tehdejší Vídeň podél okružní třídy Ringstrasse)byla první trať brněnské koněspřežné dráhy německým obyvatelstvem nazývána "Scheisse linie". Což v přesném překladu do češtiny znamená "hovnová linka", ve volnějším překladu "posraná linka".Označení "Scheisse linie" se v hovorové řeči zkrátilo na "šalinie", až z toho nakonec vyšla "šalina"


3 komentáře:

  1. Jitko, dávám 1***, zajímavé informace 🍀

    OdpovědětVymazat
  2. Vyborne, konecne viem preco je salina salina.

    OdpovědětVymazat
  3. Taky jsem to nevěděla, a teď jsem díky tobě chytřejší. Nenapadlo mě to hledat, díky :-)))

    OdpovědětVymazat

Milí hosté,
jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.

Cuketa do mrazáku

Na tuto úpravu se hodí mladé cukety bez zralých jader, které nemusíte loupat. Cuketu nakrájejte na kolečka, mírně posolte a  nechte na cední...