neděle 27. prosince 2015

Západ slunce a záclonky

Před časem jsem slíbila, že vyfotím pověšené záclonky, které jsem háčkovala a dostala jsem se k tomu až dnes. Po svátcích bylo potřeba udělat pár kroků, aby se spálila nějaká kalorie. Ovšem to nestačilo, protože jsem si na penzionu dala horké maliny se zmrzlinou a šlehačkou a to, co jsem možná spálila, je zpět. Udělala jsem i fotky západu slunce a tak tady to je.









Dnes bylo tak krásné teplo, že to na procházku přímo vyzývalo. Kdoví, jak dlouho bude toto "jaro" trvat. Proti všem zvyklostem lítaly i včelky. Letos je všechno jinak než má být.

sobota 26. prosince 2015

Rekapitulace Vánoc

Vánoce jsou za námi, naše děti se právě vracejí do svých domovů a my jsme opět osiřeli. Sára si zalezla na své oblíbené místo a vychutnává si to. Dostala novou deku do pelíšku a tak si ji musí pořádně zasmradit, aby byl dojem co nejvěrnější jejím představám o útulnu.



Vzala jsem to za špatný konec. Tato fotka už je úplně poslední, vyfocená asi před hodinou. Začít musím tím, co jsem napekla.


Pak přišlo na zdobení stromečku. Tím se chlubit nemůžu, protože to je záležitost mého muže.



Pak jen udělat salát, usmažit rybu a nachystat stůl.


O Štědrém večeru jsme byli s manželem sami dva se Sárou, ale na první svátek vánoční přijely děti.
A tak krásně ten sváteční den začal.


A taky jsme měli to štěstí, že jsme viděli alespoň na chvíli našeho prvního pravnoučka.


Dárky jsme rozdali a na nás Ježíšek vůbec nešetřil. Dostali jsme tolik dárků, že si to ani nezasloužíme. Prý jsme byli celý rok hodní, tak prý o tom nemáme přemýšlet. Tak to jsou v kostce naše Vánoce. A ještě nakonec jeden dárek za všechny. Ten jsem si totiž naložila sama. Tři ubrusy na vyšívání, když jsem odložila háček. Doufám, že jen na čas.

neděle 20. prosince 2015

Pečení mé vnučky


Dnes se budu chlubit cizím peřím. Je to peří mé vnučky. Je to ještě studentka, ale chodí také na brigády a dělá od malička gymnastiku. Času se jí nedostává, ale pro babičku, nebo kamarády si udělá čas a peče. Taky jsem k narozeninám jeden medový dort dostala.





Zdá se, že převzala štafetu rodinné tradice a medáky u nás bude mít kdo péct až já tady nebudu.

Tento je pro kamarády a je ořechový.



A tento je medový.




Musím sebekriticky přiznat, že když mně bylo tolik let, kolik má Katka, měla jsem už prvního syna, ale zkušenost s pečením medového dortu žádné. Vždycky se mně to zdálo složité a nechávala jsem to pečení na tchýni.
Dnes je jiná doba. Děvčata se neženou do vdávání, ale taky se nevrhají do kuchyně, nepečou, ba ani nevaří a v tom má naše Katka náskok. Dokáže upéct nejen dort a vánoční cukroví, ale i křupavou kachničku. Už jako malá mně pomáhala šoulet vanilkové rohlíčky. Bude dobře vybavená do života nejen intelektuálně, ale i prakticky a to mě jako babičku těší.

pátek 18. prosince 2015

Nemusí to být jen sněhulák

Že pračka občas sežere jednu ponožku je fakt. Většinou tu druhou hned vyhodím, ale tato béžovka zůstala nějakým nedopatřením mezi těmi, co jsou v páru. A tak co s ní? Vyhodit, nebo zkusit udělat dalšího panáčka? B je správně.

Je to skřítek rybaříček nebo jen skřítek béžovníček, jak kdo chce. Opět vycpaný rýží a postup naprosto stejný jako u sněhuláka.






Čekání na těsto, které odpočívá v ledničce jsem si zkrátila ještě jedním sněhuláčkem a nakonec jsem změnila i skřítečka. Místo mašličky pod krčkem dostal chlupatý drátek jako sněhuláček.






Přeji vám krásný a třeba i tvořivý poslední adventní víkend. Takového sněhuláka nebo skřítka dokážou vytvořit i děti. Alespoň je zabavíte a čas, který zbývá do příchodu Ježíška si tím můžou zkrátit.

úterý 15. prosince 2015

Neháčkuji, ale...

Neháčkuji, šetřím zápěstí, ale je mně to proti srsti. Nevydržím jen tak sedět u televize a tak hledám způsoby, jak jinak se zabavit a přitom udělat někomu radost malým dárkem. Našla jsem návod na sněhuláka z ponožky a udělala jsem ho podle videa na Youtube. Neměla jsem tu nejideálnější ponožku, ale i tak sněhulák nedopadl nejhůř.




A je tu ještě jeden. Menší, protože jsem ponožku ustříhla trošku jinak než je v návodu. Prostě jsem vystřihla patu. Tím je rovnější a stabilnější spodní část. Místo knoflíků jsem použila bambulky. Myslím, že je to tak lepší. Oba jsou vyplněni rýží.




sobota 12. prosince 2015

Duté rohlíčky

Do svého arzenálu vánočního cukroví jsem zařadila novinku, kterou mně do telefonu nadiktovala kamarádka. Recept jsem si napsala na kus papíru a protože jsem bordelář, určitě bych papírek někde založila a tak o recept přišla. Honem si ho sem píšu.




Ingredience:

10 dkg hladké mouky
23 dkg moučkového cukru
12 dkg másla
13 dkg mletých ořechů
malá lžička jedlé sody

Vypracujeme těsto a dáváme do formiček. Plníme jen velmi tence, protože upečené se to krásně nafoukne a uvnitř vznikne dutina. Konce vychladlých rohlíčků máčíme v čokoládě.

Formičky na rohlíčky nemám a tak jsem plnila bábovičky a ořechy. Pak je postříkám čokoládou.Upečeno mám, ale nazdobeno bude až zítra, až budu dělat Florentinky nebo-li Marokánky. Na ty rozpustím čokoládu. Nazdobené vyfotím a přidám fotku.

Háčkované přívěsky

Za poslední dobu jsem přidala do sbírky několik nových přívěsků buď na klíče nebo aktovky. Pro děti, které se zúčastní běhu  se psy i bez ps...