čtvrtek 6. září 2007

Luciano Pavarotti
Zemřel Luciano Pavarotti - operní pěvec světového formátu.
ŘÍM - "Mistr bojoval dlouhou, těžkou bitvu proti rakovině slinivky, která si nakonec vzala jeho život," uvedla v prohlášení zaslaném agentuře AP Pavarottiho manažerka Terri Robsonová. Pěvec podle ní zůstával optimistický až do konce.
Pavarotti byl 25. srpna propuštěn z nemocnice po dvou týdnech léčby a lékařských vyšetřeních. Hospitalizován byl kvůli vysokým horečkám.
V červenci loňského roku podstoupil v New Yorku operaci, při níž mu byl odstraněn nádor na slinivce. Od té doby přestal vystupovat na veřejnosti.
"Vždy jsem obdivoval Bohem danou dokonalost jeho hlasu, ten nezaměnitelný zvláštní témbr od hloubek až po vrchol tenorova rozsahu," reagoval na smrt kolegy Plácido Domingo. "Měl jsem rád jeho nádherný smysl pro humor. Když jsme někdy koncertovali s José Carrerasem... museli jsme si připomínat, že zpíváme platícímu publiku, tolik jsme si to užívali," dodal.

Nessun dorma s bílým kapesníkem

Pěvec, který byl dosti pověrčivý, a proto musel mít bílý kapesník v ruce a zahnutý hřebík v kapse, se téměř výhradně zaměřoval na italský repertoár. Mezi jeho nejznámější role patřili mimo jiné Cavaradossi v Pucciniho Tosce, Radames ve Verdiho Aidě nebo Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky. Pavarottiho "výstavním kouskem" byla árie prince Kalafa Nessun dorma z třetího dějství Pucciniho opery Turandot.
Svůj věhlas šířil i četnými koncertními turné. V roce 1975 cestoval například po Japonsku, o jedenáct let později triumfoval v Číně a v roce 1990 v bývalém SSSR. Nezapomenutelným zůstal i jeho přednes Schubertovy písně Ave Maria na podzim 1979 v Chicagu na mši, kterou osobně celebroval papež Jan Pavel II.
Naposledy Pavarotti účinkoval na veřejnosti na počátku loňského roku při zahajovacím ceremoniálu zimních olympijských her v Turíně. Zpíval svou slavnou Pucciniho árii Nessun dorma. Posluchači v Česku mohli tohoto operního pěvce naposledy naživo slyšet v roce 2005, kdy Pavarotti v Praze vyprodal 10 000 míst vysočanské arény. Šlo o jeho druhý pražský koncert.
Narodil se 12. října 1935 v italské Modeně v rodině pekaře a amatérského zpěváka. Zpívat začal v místním sboru.
Studium zpěvu zahájil v roce 1961. Po debutu v Pucciniho opeře La Boheme následovaly úspěchy, které jej přivedly až do newyorské Metropolitní opery.
Věhlas Pavarottimu nepřinesla jen brilantní technika, nýbrž také emotivní podání jeho partů a jedinečnost hlasu. Po celá léta plnil koncertní sály, výborně se prodávaly jeho nahrávky.
Pořádal také koncerty pro dobročinné účely, založil a působil v nadaci United Nations Messenger of Peace. Od loňského roku vyučoval v rodné Modeně zdarma zpěv.
Zdroj: Novinky, ČTK, BBC

Žádné komentáře:

Okomentovat

Milí hosté,
jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.

Další tvoření pro "Našel se úsměv"

 Několik dalších balíčků pro  rozdávání úsměvů.