pátek 23. listopadu 2007

Blíží se advent


Blíží se advent. Toto období očekávání a těšení se na příchod Ježíše Krista je pro křesťany a nejen pro ně, nejkrásnějším obdobím roku. V tomto období křesťané dodržují mírný půst, neboť střídmost bystří smysly a to je v období rozjímání dost důležité. Adventní čas trvá čtyři týdny a začíná první adventní nedělí, která letos připadá na 2.12. a končí dnem Narození Páně, tedy 25.12. Symbolem adventu v českých domácnostech je adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Správný adventní věnec by měl být včetně všech čtyř svíček laděn do fialova, pro lidi v dnešní době to už ale není tak důležité a věnec i svíčky jsou laděny do modré či červené barvy. Záleží to spíš na vkusu a oblibě té které barvy. Každou adventní neděli se zapálí jedna ze svíček.O adventu se při ranních mších zpívají takzvané roráty, staré české adventní písně sestavené podle biblických textů.

Škoda, že se v posledních letech toto období stalo především komerční záležitostí. Místo klidných příprav na vánoční svátky se honíme po obchodech a nevíme co komu koupit. Vzpomínám si na své dětství a Vánoce, které byly rozhodně chudší než ty, které prožíváme teď ale byly mnohem poetičtější a spíš o rodině, její soudržnosti a lásce. Dodnes bych mohla vyjmenovat dárky, které jsem o vánocích dostala pod stromeček. Byla to vždy jen jedna nebo dvě věci a vždy to, co jsem si nejvíc přála. Jednou to byl pokojíček pro panenku, který se skládal z kulatého stolku, dvou židliček a skříně. Vzpomínám si, že na židličkách byl potah z modrého sametu a skříň měla dole vysouvací šuplík. Jindy to byla hadrová panenka se sádrovou hlavou. I z té jsem měla velkou radost přesto, že kamarádka dostala panenku z celuloidu, která byla dostupná jen dětem z majetnějších rodin. Když jsem byla starší, dostala jsem svoji první manikůru a knihu V zámku a v podzámčí, víc nic. A stačilo to. Byla jsem šťastná jako blecha i za to málo. Nevím jestli si dnešní děti budou za čtyřicet, padesát let pamatovat nějaký dárek z té přehršle dárků, kterou mají každý rok pod stromkem. Moc bych jim přála, aby to tak bylo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Milí hosté,
jestliže nemáte účet na google, tak pro vložení komentáře zvolte možnost
"název/URL" (pouze kdo máte blog či webové stránky) nebo
"anonymní" (ostatní) - v tomto případě zanechte i svůj podpis, abych věděla, kdo byl na návštěvě.

Změna v tvorbě

 Protože mám čerstvě zoperované oči, tak háčkování zatím není to, co by se dělalo nejlépe. A proto, že neumím jen tak lelkovat, využila jsem...